contestada

a scale model of the solar system where 50 cm represents 1.0x10 to the fifth km is actual distance what would be the dimension of the distance of Mars from the Sun?

Respuesta :

The distance between Mars and the Sun in the scale model would be 1140 m

Explanation:

In this scale model, we have:

[tex]x_1 = 50 cm[/tex] represents an actual distance of

[tex]d_1 = 1.0\cdot 10^5 km[/tex]

The actual distance between Mars and the Sun is 228 million km, therefore

[tex]d_2=228\cdot 10^6 km[/tex]

On the scale model, this would corresponds to a distance of [tex]x_2[/tex].

Therefore, we can write the following proportion:

[tex]\frac{x_1}{d_1}=\frac{x_2}{d_2}[/tex]

And solving for [tex]x_2[/tex], we find:

[tex]x_2=\frac{x_1 d_2}{d_1}=\frac{(50)(228\cdot 10^6)}{1\cdot 10^5}=1.14\cdot 10^5 cm = 1140 m[/tex]

Learn more about distance:

brainly.com/question/3969582

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS