contestada

The length of a rectangle is 2 cm less than it’s width.If the area of the rectangle is 35 cm^2,find the width

Respuesta :

Answer:

7cm

Step-by-step explanation:

Area = Length x width

A = 35

w= L - 2

L = w+ 2

Now it becomes

35 = ( w+2) x w

35 = w^2 + 2w

W^2 + 2w - 35 = 0

By Factorization we have

( w + 7)( w-5)

w = 5cm

Since L = w + 2, we have

L = 5 + 2

= 7cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS