An insulating rod having linear charge density λ = 40.0 mC/m and linear mass density μ = 0.100 kg/m is released from rest in a uniform electric field E = 100 V/m directed perpendicular to the rod.
(a) Determine the speed of the rod after it has traveled 2.00 m.
(b) What If

Respuesta :

Answer:

a) Speed of the rod = 0.4m/s

b) The part b says what if ? how does your answer to part (a) change if the electric field is not perpendicular to the rod?

If the electric field is not perpendicular to the rod, then a rrsolution has to be don eon the x -axis by resolving with respect tp Cos theta, the value pf the speed will still remains the same.

Explanation:

The detailed and mathematical derivation is shown in the attachment.

Ver imagen olumidechemeng
ACCESS MORE
EDU ACCESS