contestada

The atmospheric pressure on the top of the Engineering Sciences Building (ESB) is 97.6 kPa, while that in Room G39-ESB (ground floor) is 98.2 kPa.
Determine the height of the building if the air density is assumed to be independent of the height, being 1.16 kg/m³, while the acceleration of gravity is 9.81 N/kg.

Respuesta :

Answer:

Δ h = 52.78 m

Explanation:

given,

Atmospheric pressure at the top of building = 97.6 kPa

Atmospheric pressure at the bottom of building = 98.2 kPa

Density of air = 1.16 kg/m³

acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s²

height of the building = ?

We know,

Δ P = ρ g Δ h

(98.2-97.6) x 10³ = 1.16 x 9.8 x Δ h

11.368 Δ h = 600

Δ h = 52.78 m

Hence, the height of the building is equal to 52.78 m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico