Answer:
10%
Explanation:
The Percentage of tax that John pays on his income last year shall be calculated using the below mentioned formula
Percentage of taxes=taxes paid by John/total income of John last year
In the given question
tax paid by John=$2,500
total income of John last year=$25,000
Percentage of taxes=2,500/25,000=10%