Respuesta :
Answer:
Maximum acceleration in the simple harmonic motion will be [tex]0.854rad/sec^2[/tex]
Explanation:
We have given amplitude of simple harmonic motion is A = 0.43 m
Time period of the oscillation is T = 3.9 sec
We have to find the maximum acceleration
For this we have to find the angular frequency
Angular frequency will be equal to [tex]\omega =\frac{2\pi }{T}=\frac{2\times 3.14}{3.9}=1.61rad/sec[/tex]
Maximum acceleration is given by [tex]a_{max}=\omega ^2A=1.61^2\times 0.43=0.854rad/sec^2[/tex]
So maximum acceleration in the simple harmonic motion will be [tex]0.854rad/sec^2[/tex]
Answer:
1.11 m/s²
Explanation:
Amplitude, A = 0.43 m
Time period, T = 3.9 second
Let a be the maximum acceleration and ω be the angular frequency.
ω = 2π/T
ω = ( 2 x 31.4) / 3.9
ω = 1.61 rad/s
Maximum acceleration
a = ω²A
a = 1.61 x 1.61 x 0.43
a = 1.11 m/s²