You need to know the height of a tower, but darkness obscures the ceiling. You note that a pendulum extending from the ceiling almost touches the floor and that its period is 23 s. The acceleration of gravity is 9.81 m/s 2 . How tall is the tower? Answer in units of m

Respuesta :

Answer:

131.3 m    

Explanation:

Period of pendulum depends on the length of the pendulum. It can be calculated by using the formula:

[tex]T=2\pi\sqrt{\frac{l}{g}}[/tex]

[tex]23s=2\pi\sqrt\frac{l}{9.81}\\\Rightarrow 3.66\times 3.13=\sqrt{l}\\\Rightarrow \sqrt l=11.46 \\ \Rightarrow l = 131.3 m[/tex]

Thus, tower is 131.3 m tall.

ACCESS MORE
EDU ACCESS