You add 9.9 g iron to 20.10 mL of water and observe that the volume of iron and water together is 21.36 mL . Calculate the density of iron.

Respuesta :

Answer:

ρ = 7.9 g/mL

Explanation:

The total volume (21.36 mL) is equal to the sum of the volume of iron and the volume of water.

V = V(water) + V(iron)

V(iron) = V - V(water)

V(iron) = 21.36 mL - 20.10 mL

V(iron) = 1.26 mL

9.9 grams of iron occupy a volume of 1.26 mL. The density (ρ) of iron is equal to its mass (m) divided by its volume (V).

ρ = m/V

ρ = 9.9 g / 1.26 mL

ρ = 7.9 g/mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS