An 80-kgkg quarterback jumps straight up in the air right before throwing a 0.43-kgkg football horizontally at 15 m/sm/s . How fast will he be moving backward just after releasing the ball?

Respuesta :

Answer:

V = 0.0806 m/s

Explanation:

given data

mass quarterback = 80 kg

mass football = 0.43 kg

velocity = 15 m/s

solution

we consider here momentum conservation is in horizontal direction.

so that here no initial momentum of the quarterback

so that final momentum of the system will be 0

so we can say

M(quarterback) ×  V = m(football) × v (football)   ........................1

put here value we get

80 ×  V  = 0.43  × 15

V = 0.0806 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS