Respuesta :

Answer:

$1,550

Explanation:

Given that

Price tag = $620

Discount percentage = 60%

By taking the information,

The computation of the suit original price equal to

= Price tag ÷ (1 - discount percentage)

= $620 ÷ (1 - 0.60)

= $620 ÷ 0.40

= $1,550

Therefore, the suit original price is $1,550 after considering the discount percentage and the price tag.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico