Answer:
35 x 10^-7 Tesla
Explanation:
current, i = 140 A
distance, r = 8 m
The formula for the magnetic field due to a straight long wire is given by
[tex]B=\frac{\mu _{0}}{4\pi } \frac{2i}{r}[/tex]
[tex]B=\frac{10^{-7}\times 2\times 140}{8}[/tex]
B = 35 x 10^-7 Tesla
Thus, the magnetic field is given by 35 x 10^-7 Tesla.