Respuesta :
Answer:
Fundamental frequency in the string will be 25 Hz
Explanation:
We have given length of the string L = 1.2 m
Speed of the wave on the string v = 60 m/sec
We have to find the fundamental frequency
Fundamental frequency in the string is equal to [tex]f=\frac{v}{2L}[/tex], here v is velocity on the string and L is the length of the string
So frequency will be equal to [tex]f=\frac{v}{2L}=\frac{60}{2\times 1.2}=25Hz[/tex]
So fundamental frequency will be 25 Hz
Answer:
25 Hz
Explanation:
Length, L = 1.2 m
velocity, v = 60 m/s
The frequency of the fundamental is given by
f = v / 2L
f = 60 / ( 2 x 1.2)
f = 25 Hz
Thus, the fundamental frequency is 25 Hz.