Answer:
Explanation:
initial velocity, u = 0
final velocity, v = 60 mph = 26.8 m/s
time t = 10 s
Let a be the acceleration and s be he distance traveled.
Use first equation of motion
v = u + a t
26.8 = 0 + a x 10
a = 2.68 m/s
Use second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
s = 0 + 0.5 x 2.68 x 10 x 10
s = 134 m
As, 1 m = 3.28 ft
So, s = 134 x 3.28 ft
s = 439.6 ft