Respuesta :
Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams
The mass of sodium that reacted is :
-230 grams
The calculation is as follows:
The balance equation of the reaction is first written .
- Sodium = Na
- Chlorine = Cl2
- Sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
- Molar mass
Molar mass of sodium from the equation = 23(2)
Molar mass of sodium from the equation = 46 g
Molar mass of sodium chloride from the equation = 23 × 2 + 35.5 × 2
Molar mass of sodium chloride from the equation= 46 + 71
Molar mass of sodium chloride from the equation= 117 g
46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
Cross Multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams.
Find out more information about "Molecular Mass":
https://brainly.com/question/18446366?referrer=searchResults