Answer:
$589,765
Explanation:
The computation of the amount of recognized gain on the sale of realty is given below:
= Sale value of the property - remaining amount
where,
Remaining amount equal to
= Purchase value of nonresidential real property - recovery cost
= $1,000,000 - $89.765
= $910,235
So, the recognized gain is
= $1,500,000 - $910,235
= $589,765