The potential difference between the plates of an ideal air-filled parallel-plate capacitor with a plate separation of 6.0 cm is 60 V. What is the strength of the electric field between the plates of this capacitor?

Respuesta :

Answer:

1000 N/C

Explanation:

Potential difference, V = 60 V

Distance between the plates, d = 6 cm = 0.06 m

The electric field between the plates is given by

E = V / d

E = 60 / 0.06 = 1000 N/C

Thus, the electric filed between the plates is 1000 N/C.

ACCESS MORE
EDU ACCESS