contestada

A 900 kg car is moving on a level ground. At a certain instant the car has a velocity of 6m/s and an acceleration of 2 m/s2. If the power delivered at that instant is 12,000W, what is the (Friction and drag) resistance force acting on the car?

Respuesta :

The force of friction is 200 N

Explanation:

The instantaeous power of the car at the instant considered is

[tex]P=12,000 W[/tex]

Since we are considering only one instant of time, we can consider the velocity of the car to be constant. Therefore, we can rewrite the power as:

[tex]P=Fv[/tex]

where

F is the force applied by the engine

v = 6 m/s is the velocity of the car

Solving for F,

[tex]F=\frac{P}{v}=\frac{12,000}{6}=2000 N[/tex]

The net force on the car instead is given by

[tex]\sum F = ma=(900)(2)=1800 N[/tex]

where

m = 900 kg is the mass

[tex]a=2 m/s^2[/tex] is the acceleration

The net force is given by

[tex]\sum F = F-F_f[/tex]

where

F = 2000 N is the force produced by the engine

[tex]F_f[/tex] is the force of friction

And solving for [tex]F_f[/tex],

[tex]F_f=F-\sum F=2000-1800 = 200 N[/tex]

Learn more about friction:

brainly.com/question/6217246

brainly.com/question/5884009

brainly.com/question/3017271

brainly.com/question/2235246

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS