Respuesta :

Answer: 0.257 L

Explanation:

According to avogadro's law, 1 mole of every substance weighs equal to molecular mass and contains avogadro's number [tex]6.023\times 10^{23}[/tex] of particles.

To calculate the number of moles, we use the equation:

[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]

given mass of [tex]Al(OH)_3[/tex] = 12.0 g

Molar mass of [tex]Al(OH)_3[/tex] =  78 g/mol

Putting in the values we get:

[tex]\text{Number of moles}=\frac{12.0g}{78g/mol}=0.154moles[/tex]

[tex]Al(OH)_3+3HCl\rightarrow AlCl_3+3H_2O[/tex]

According to stoichiometry:

1 mole of [tex]Al(OH)_3[/tex] reacts with 3 moles of [tex]HCl[/tex]

Thus 0.154 moles of [tex]Al(OH)_3[/tex] reacts with =[tex]\frac{3}{1}\times 0.154=0.462moles[/tex] of [tex]HCl[/tex]

To calculate the volume for given molarity, we use the equation:

[tex]\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution (in L)}}[/tex]  

[tex]1.80M=\frac{0.462}{\text{Volume of solution in L}}[/tex]

[tex]{\text{Volume of solution in L}}=0.257[/tex]

Thus 0.257 L of 1.80 M HCl are required to react completely with 12.0 g of [tex]Al(OH)_3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS