The frequency is [tex]6.67\cdot 10^4 Hz[/tex]
Explanation:
For a periodic motion:
Frequency and period are related by the equation:
[tex]f=\frac{1}{T}[/tex]
where
f is the frequency
T is the period
For the motion in this problem, we have:
[tex]T=15 \mu s = 15\cdot 10^{-6} s[/tex] is the period
Therefore, the frequency is:
[tex]f=\frac{1}{15\cdot 10^{-6}}=6.67\cdot 10^4 Hz[/tex]
Learn more about frequency and period:
brainly.com/question/5354733
brainly.com/question/9077368
#LearnwithBrainly