Answer:
E= 15 GPa.
Explanation:
Given that
Length ,L = 0.5 m
Tensile stress ,σ = 10.2 MPa
Elongation ,ΔL = 0.34 mm
lets take young modulus = E
We know that strain ε given as
[tex]\varepsilon =\dfrac{\Delta L}{L}[/tex]
[tex]\varepsilon =\dfrac{0.34}{0.5\times 1000}[/tex]
[tex]\varepsilon =0.00068[/tex]
We know that
[tex]\sigma = \varepsilon E\\\\E=\dfrac{10.2}{0.00068}\\E= 15000\ MPa\\E=15\ GPa[/tex]
Therefore the young's modulus will be 15 GPa.