jadeamar
contestada

AN Airplane flies at a constant speed of 430 km/hr how long will it take to travel 4563 km?
long

Respuesta :

Airplane will take 10.6 hours to complete

4563 km .

Explanation:

Constant speed of Airplane = 430 km/hr

Distance covered = 4563 km

    time taken by Airplane =  distance covered / speed of airplane

                               =         4563/430 = 10.6 hrs

Airplane will take 10.6 hours to complete 4563 km

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico