Of people in a certain city who bought a new vehicle in the past year, 12% of them bought a hybrid vehicle, and 5% of them bought a hybrid truck (that is the 5% bought a vehicle that was a hybrid and a truck). Given that a person bought a hybrid vehicle, what is the probability that it was a truck?

Respuesta :

Answer:

0.4167 is the probability  that a person bought a truck given it is a hybrid vehicle.  

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

V: Event of buying a hybrid vehicle.

P(V) =12% = 0.12

T: Event a truck is bought.

[tex]P(V\cap T) = 5\% = 0.05[/tex]

We have to find the probability that a person bought a truck given that it is a hybrid vehicle.

[tex]P(T|V) = \displaystyle\frac{P(T\cap V)}{P(V)}\\\\= \frac{0.05}{0.12} = 0.4167[/tex]

Thus, 0.4167 is the probability  that a person bought a truck given it is a hybrid vehicle.

ACCESS MORE
EDU ACCESS