You work as an assistant coach on the university basketball team and earn $13 per hour. One day, you decide to skip the hour-long practice and go to the local carnival instead, which has an admission fee of $9. The total cost (valued in dollars) of skipping practice and going to the carnival (including the opportunity cost of time) is ________

Respuesta :

Answer:

total cost =  $22

Explanation:

given data

assistant coach earn = $13 per hour

admission fee = $9

solution

we get here total cost of skipping practice and going to the carnival is express as

total cost = assistant coach earning + admission fee    .....................1

because here he losses a hour in work  and additionally spending in carnival

so now put here value in equation 1 we get

total cost = $13 + $9

total cost =  $22

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico