If a 4-year bond with a 7% coupon and a 10% yield to maturity is currently worth $904.90, how much will it be worth 1 year from now if interest rates are constant?

Respuesta :

Answer:

The bond will be worth $925.394 1 year from now.

Explanation:

Customarily the amount of payment that is given to the bond holder at maturity is $1,000, this is known as the face value.

The value of a bond can be determined using the expression below;

T=V c+V face value

where;

T=total bond value

V c=present value of coupon payments

V face value=present value of the face value, and

V c=∑{C/(1+r)^t}

C=future value of coupon payments

r=yield to maturity

t=number of periods

V face value=F/(1+r)^T

F=face value of the bond

T=time to maturity

In our case;

C=7% of 1,000=(7/100)×1,000=$70

r=10%=10/100=0.1

t=years 1, 2 and 3

F=$1,000

T=4 years

replacing;

V c=∑{C/(1+r)^t}={70/(1+0.1)^1}+{70/(1+0.1)^2}+{70/(1+0.1)^3}=$174.0796

V face value=F/(1+r)^T={1,000/(1+0.1)^3}=$751.315

T=174.0796+751.315=$925.394

ACCESS MORE
EDU ACCESS