Respuesta :

Neetoo

Answer:

Explanation:

11)

Answer:

9.08 mol

Given data:

Number of moles of P₂O₅ = ?

Number of moles of O₂ = 22.7 mol

Solution:

Chemical equation:

4P +  5O₂    →    2P₂O₅

Now we will compare the moles of P₂O₅ with O₂.

                               O₂      :        P₂O₅

                                 5      :          2

                                 22.7  :        2/5×22.7 = 9.08

12)

Answer:

7 mol

Given data:

Number of moles of P₂O₅ = ?

Number of moles of P = 14 mol

Solution:

Chemical equation:

4P +  5O₂    →    2P₂O₅

Now we will compare the moles of P₂O₅ with P.

                               P        :        P₂O₅

                               4        :          2

                                14      :        2/4×14 = 7

13)

Answer:

76.25 mol

Given data:

Number of moles of P =  61 mol

Number of moles of O₂ react = ?

Solution:

Chemical equation:

4P +  5O₂    →    2P₂O₅

Now we will compare the moles of P with O₂.

                                  P         :        O₂

                                  4          :          5

                                 61          :        5/4×61 = 76.25

14)

Answer:

1.25 mol

Given data:

Number of moles of P₂O₅ = 0.5 mol

Number of moles of O₂ needed = ?

Solution:

Chemical equation:

4P +  5O₂    →    2P₂O₅

Now we will compare the moles of P₂O₅ with O₂.

                                P₂O₅         :        O₂

                                  2            :          5

                                0.5          :        5/2×0.5 = 1.25

15)

Answer:

20 mol

Given data:

Number of moles of P₂O₅ = 8 mol

Number of moles of O₂ needed = ?

Solution:

Chemical equation:

4P +  5O₂    →    2P₂O₅

Now we will compare the moles of P₂O₅ with O₂.

                                P₂O₅       :        O₂

                                  2            :          5

                                  8            :       5/2×8 = 20

16)

Answer:

12 mol

Given data:

Number of moles of silver made = ?

Number of moles of Ag₂O = 6 mol

Solution:

Chemical equation:

2Ag₂O   →   4Ag + O₂

Now we will compare the moles of Ag with Ag₂O .

                       Ag₂O      :       Ag

                           2         :        4

                           6          :        4/2×6 = 12

17)

Answer:

25 mol

Given data:

Number of moles of silver made = ?

Number of moles of O₂ produced = 6.25 mol

Solution:

Chemical equation:

2Ag₂O   →   4Ag + O₂

Now we will compare the moles of Ag with O₂ .

                          O₂             :       Ag

                           1               :        4

                           6.25          :      4×6.25 = 25

18)

Answer:

9.8 mol

Given data:

Number of moles of silver made = ?

Number of moles of O₂ produced = 2.45 mol

Solution:

Chemical equation:

2Ag₂O   →   4Ag + O₂

Now we will compare the moles of Ag with O₂ .

                          O₂             :       Ag

                           1               :        4

                          2.45          :      4×2.45 = 9.8

19)

Answer:

4.4 mol

Given data:

Number of moles of silver oxide required = ?

Number of moles of O₂ produced = 2.2 mol

Solution:

Chemical equation:

2Ag₂O   →   4Ag + O₂

Now we will compare the moles Ag₂O of with O₂ .

                           O₂            :       Ag₂O

                           1               :         2

                          2.2            :        2×2.2  = 4.4

20)

Answer:

1.5 mol

Given data:

Number of moles of silver oxide required = ?

Number of moles of O₂ produced = 0.75 mol

Solution:

Chemical equation:

2Ag₂O   →   4Ag + O₂

Now we will compare the moles Ag₂O of with O₂ .

                           O₂            :         Ag₂O

                           1               :            2

                          0.75            :        2×0.75 = 1.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico