Respuesta :

Answer:

30 minutes

Explanation:

If the plane is going 600 km/h

divide the length and time and it would be half of that, so 300 km would take 30 mins.

Answer: 0.5 hour / 30 minutes / 1800s

Explanation: The problem can be expressed through the following equation:

v = d/t

Derive to find t:

t = d/ v

= 300 km /600 km/ h

= 0.5 hr

0.5 hr x 60 mins/ 1 hr = 30 mins

Or in seconds

30 mins x 60 s/ 1 min = 1800 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS