The drawing shows a person (weight W = 588 N, L1 = 0.838 m, L2 = 0.398 m) doing push-ups. Find the normal force exerted by the floor on each hand and each foot, assuming that the person holds this position.

Respuesta :

Complete Question

The complete question is shown on the first uploaded image

Answer:

Force on each hand is 196.22 N

Force on each foot is 95.8 N

Explanation:

In order to get a better understanding of this question let us explain some concepts

Normal Force:

We can define normal force Fn as that type of force which makes a 90 degree angle with the surface on which it is exerted.

Torque:

We can define torque as the moment of forces that tends to produce or cause rotation

From the question we are given that

Weight of body is (W) = 584 N

The normal force on both hands (Ha) = ?

The normal force on both legs (Lg) = ?

Looking at the diagram the person is at equilibrium so

                 584 = Ha + Lg

an also this mean that torques acting on the body is balanced

         So,   0.410 Ha  = 0.840 Lg

    Making Lg the subject of formula in the equation above we

   Lg = 0.4881 Ha

 Considering the first equation and replacing Lg with this recent equation we have

                      584 = Ha + 0.4881 Ha

          Therefore Ha = 392.44 N

This value obtained is  for both hands for each hand we divide by 2

Therefore we have for each hand [tex] = 392.44/2[/tex] =196.55 N

Since we have been able to get the force on both hands we can substitute it in to the equation where we made Lg the subject of formula and we have

             Lg = 0.4881 ×  392.44

                  = 191.22 N

The value above is the force on both legs to obtain the force on each leg we have

                  191.22/2 = 95.8 N.

Ver imagen okpalawalter8
ACCESS MORE
EDU ACCESS