Answer:
The final volume is [tex] 0.039 m^3[/tex]
Explanation:
Data:
Initial temperature: [tex]T1=200C [/tex]
Final temperature: [tex]T2=200C [/tex]
Initial pressure: [tex] P1=1.50 \times10^6 Pa[/tex]
Final pressure: [tex] P2=0.950 \times10^6 Pa[/tex]
Initial volume: [tex]V1=0.025m^{3} [/tex]
Final volume: [tex] V2=?[/tex]
Assuming hydrogen gas as a perfect gas it satisfies the perfect gas equation:
[tex] \frac{PV}{T}=nR [/tex] (1)
With P the pressure, V the volume, T the temperature, R the perfect gas constant and n the number of moles. If no gas escapes the number of moles of the gas remain constant so the right side of equation (1) is a constant, that allows to equate:
[tex]\frac{P_{1}V_{1}}{T_{1}}=\frac{P_{2}V_{2}}{T_{2}} [/tex]
Subscript 2 referring to final state and 1 to initial state.
solving for V2:
[tex]V_{2}=\frac{P_{1}V_{1}T_{2}}{T_{1}P_{2}}=\frac{(1.50 \times10^6)(0.025)(200)}{(200)(0.950 \times10^6)} [/tex]
[tex] V_{2}=0.039 m^3[/tex]