Respuesta :

The price per pen is $ 0.31

The cost of 100 pens is $31

Solution:

Given that, Pens were on sale 4 for $1.24

Which means, 4 pens are sold are $ 1.24

Then cost of 1 pen is found by dividing 1.24 by 4

[tex]\text{cost of 1 pen } = \frac{\text{cost of 4 pens }}{4}[/tex]

[tex]\text{cost of 1 pen } = \frac{1.24}{4} = 0.31[/tex]

Thus one pen costs $ 0.31

B. how much would 100 pens cost?

The cost of 100 pens is found by multiplying 0.31 by 100

[tex]\text{Cost of 100 pens } = \text{ cost of 1 pen } \times 100[/tex]

[tex]\text{Cost of 100 pens } =0.31 \times 100\\\\\text{Cost of 100 pens } = 31[/tex]

Thus cost of 100 pens is $ 31

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico