Answer:
v = 3.04 m/s
Explanation:
given,
mass of the block, M = 6.6 Kg
horizontal force, F = 12.2 N
distance, L = 2.5 m
initial speed  = 0 m/s
speed of the block,v = ?
we now
Work done is equal to change in Kinetic energy.
Work done = Force x displacement
W = Δ K E
Δ K E = Force x displacement
[tex]\dfrac{1}{2}mv^2 - \dfrac{1}{2}mu^2= F .s[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2}\times 6.6 \times v^2 - 0= 12.2\times 2.5[/tex]
 3.3 v² = 30.5
   v² = 9.242
   v = 3.04 m/s
speed of the block is equal to 3.04 m/s