The rate constant of a certain reaction is known to obey the Arrhenius equation, and to have an activation energy Ea = 71.0kJ/mol . If the rate constant of this reaction is 6.7M^(-1)*s^(-1) at 244.0 degrees Celsius, what will the rate constant be at 324.0 degrees Celsius?

Respuesta :

Explanation:

Relation between temperature and activation energy according to Arrhenius equation is as follows.

            k = [tex]A exp^{\frac{-E_{a}}{RT}}[/tex]

where,   k = rate constant

              A = pre-exponential factor

           [tex]E_{a}[/tex] = activation energy

             R = gas constant

              T = temperature in kelvin

Also,  

         [tex]ln (\frac{k_{2}}{k_{1}}) = (\frac{-E_{a}}{R}) \times (\frac{1}{T_{2}} - \frac{1}{T_{2}})[/tex]

      [tex]T_{1}[/tex] = [tex]244^{o}C[/tex] = (244 + 273) K = 517.15 K

      [tex]T_{2}[/tex] = [tex]324^{o}C[/tex] = (597.15 + 273) K = 597.15 K

     [tex]k_{1}[/tex] = 6.7 [tex]M^{-1} s^{-1}[/tex],     [tex]k_{2}[/tex] = ?

         R = 8.314 J/mol K

      [tex]E_{a}[/tex] = 71.0 kJ/mol = 71000 J/mol

Putting the given values into the above formula as follows.

   [tex]ln (\frac{k_{2}}{6.7}) = (\frac{-71000}{8.314} \times (\frac{1}{597.15} - \frac{1}{517.15})[/tex]

                   = 2.2123

        [tex]\frac{k_{2}}{6.7} = exp(2.2123)[/tex]

                    = 9.1364

                [tex]k_{2} = 61 M^{-1}s^{-1}[/tex]

Thus, we can conclude that rate constant of this reaction is [tex]61 M^{-1}s^{-1}[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS