The probability of contracting a stomach virus while visiting Mexico is 60%. Find the probability that among 15 students visiting Mexico, a. More than one student contracts a stomach virus:b. More than 2 students contract a stomach virus..

Respuesta :

Answer: a.) 0.999972

b.) 0.999719

Step-by-step explanation:

For a visiting student to contract the virus, the probability of success, p, is given as 60% = 0.6

This means probability of failure, q, is 40% = 0.4.

Number of sample n is given as 15.

To solve this question, we use the probability distribution Formula for selection. By this, the probability is given as

P(x=r) = nCr * p^r * q^n-r.

a. WhereP( x > 1) = 1 - P(x </= 1) i.e when x= 0 and 1

When x=0,

P(x=0) = 15C0 * 0.6^0 * 0.4 ^ 15.

P(x=0) = 1 * 1 * 0.000001 = 0.000001.

When x=1

P(x=1) = 15C1 * 0.6^1 * 0.4^14

P(x=1) = 15 * 0.6 * 0.000003

P(x=1) = 0.000027

Hence, probability of x</= 1 is given as

P(x=0) + P(x=1)= 0.000001 + 0.000027 = 0.000028

Hence, probability of x>1 = P(x>1) = 1-0.000028

P(x>1) = 0.999972.

Probability that more than one student contracts the virus = 0.999972.

b.) probability that more that 2student contracts the virus = P(x>2)

Like the previous solution, we determine for probability of when x less than or equal to 2 i.e when p(x</= 2), then subtract our answer from 1.

P(x>2) = 1 - P(x</= 2)

Since we know P(x=0) and P(x=1) from our previous solution, we just find for the P(x=2)

P(x=2) = 15C2 * 0.6^2 * 0.4^13

P(x=2) = 105 * 0.36 * 0.0000067

P(x=2) = 0.000253.

P(x</=2) = p(x=0) + p(x=1) + p(x=2)

P(x</=2) = 0.000001 + 0.000027 + 0.000253 = 0.000281

Hence probability that more than 2 students contract the virus, that is:

P(x>2) = 1 - 0.000281

P(x>2) = 0.999719

A) Probability that more than one student contracts the virus is;

P( x > 1) = 0.999975

B) Probability that more than 2 students contract the virus is:  

P(x > 2) = 0.999721

We are told that the of contracting a stomach virus while visiting Mexico is 60%. Thus;

probability of success; p = 60% = 0.6

probability of failure; q = 1 - p

q = 1 - 0.6

q = 0.4

Sample size is; n = 15  

This is the binomial probability distribution which has the general formula;

P(X = x) = ⁿCₓ × pˣ × q⁽ⁿ ⁻ ˣ⁾

A) Probability that more than 1 student contacts the virus;

P( x > 1) = 1 - (P(x = 1) + P(x = 0))

P(x = 0) = ¹⁵C₀ 0.6⁰ 0.4⁽¹⁵ ⁻ ⁰⁾

P(x = 0) = 0.00000107374

P(x = 1) = ¹⁵C₁ 0.6¹ 0.4⁽¹⁵ ⁻ ¹⁾

P(x = 1) = 0.00002415919

Thus;

P( x > 1) = 1 - ( 0.00002415919 + 0.00000107374)

P( x > 1) = 0.999975  

Probability that more than one student contracts the virus =0.999975

b.) The probability that more that 2 student contracts the virus is;

P(x > 2) = 1 - (P(x = 2) + P(x = 1) + P(x = 0))

P(x = 0) = 0.00000107374

P(x = 1) = 0.00002415919

P(x = 2) = 0.00025367151

Thus;

P(x > 2) = 1 - (0.00000107374 + 0.00002415919 + 0.00025367151

P(x > 2) = 0.999721

Thus, probability that more than 2 students contract the virus is:  

P(x > 2) = 0.999721

Read more at; https://brainly.com/question/23780714

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico