Answer:
1. $50,000
2. $115,000
Explanation:
In the cash flow statements, the opening cash balance added to the net cash flows from all activities namely; Operating, investing and financing activities gives the closing cash balance.
As such,
$55,000 + y - $250,000 + $170,000 = $25,000
where y is the cash flow from operating activities and the cash flow from investing (the amount invested in property, plant, and equipment) is an outflow hence negative.
y = $250,000 - $170,000 - $55,000 + $25,000
y = $50,000
cash flow from operating activities is $50,000
2. Accrual increased by $25,000 - This is an inflow in operating activities
Receivables and inventories increased by $100,000 - This is an outflow in operating activities
Depreciation and amortization totaled $10,000 - This is added to net income in the cashflow.
Let the net income be k
Therefore,
$50,000 = k + $25,000 + $10,000 - $100,000
k = $100,000 + $50,000 - $25,000 - $10,000
k = $115,000
The net income is $115,000