1. Nitrogen at an initial state of 300 K, 150 kPa, and 0.2 m3 is compressed slowly in an isothermal process to a final pressure of 800 kPa. Determine the work done during this process.

Respuesta :

Answer:

Workdone during the process = 130kJ

Explanation:

Workdone by an expanding gas which is also called pressure-volume work, is defined as the pressure exerted by the gas molecules on the walls of the containing vessel. If work done by an expanding gas is the energy transferred to its surroundings i.e If volume increases, workdone is negative(loses energy).

In an isothermal process(constant Temperature of 300K, we use boyles law:

P1V1 = P2V2

V2 = (150 * 0.2)/800

= 0.0375 m3

W = -P(V2 - V1)

= 800*(0.0375 - 0.200)

= 130kJ

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico