Respuesta :
Answer:
a-1 Graph is attached. The relation is linear.
a-2 The corresponding height for 68 kPa Pressure is 7.54 m
a-3 The corresponding weight for 68 kPa Pressure is 1394726kg
b The original height of the column is 5.98 m
Explanation:
Part a
a-1
The graph is attached with the solution. The relation is linear as indicated by the line.
a-2
By the equation
[tex]P=\rho \times g \times h[/tex]
Here
- P is the pressure which is given as 68 kPa.
- ρ is the density of the oil whose SG is 0.92. It is calculated as
[tex]\rho=S.G \times \rho_{water}\\\rho=0.92 \times 1000 kg/m^3\\\rho=920 kg/m^3\\[/tex]
- g is the gravitational constant whose value is 9.8 m/s^2
- h is the height which is to be calculated
[tex]P=\rho \times g \times h\\h=\frac{P}{\rho \times g}\\h=\frac{68 \times 10^3}{920 \times 9.8}\\h=7.54m[/tex]
So the height of column is 7.54m
a-3
By the relation of volume and density
[tex]M=\rho \times V[/tex]
Here
- ρ is the density of the oil which is 920 kg/m^3
- V is the volume of cylinder with diameter 16m calculated as follows
[tex]V=\pi r^2h\\V=3.14\times (8)^2 \times 7.54\\V=1515.23 m^3[/tex]
Mass is given as
[tex]M=\rho \times V\\M=920 \times 1515.23\\M=1394726kg[/tex]
So the mass of oil leading to 68kPa is 1394726kg
Part b
Pressure variation is given as
[tex]\Delta P=P_{obs}-P_{atm}\\\Delta P=115-101 kPa\\\Delta P=14 kPa\\[/tex]
Now corrected pressure is as
[tex]P_c=P_g-\Delta P\\P_c=68-14 kPa\\P_c=54 kPa[/tex]
Finding the value of height for this corrected pressure as
[tex]P_c=\rho \times g \times h\\h=\frac{P_c}{\rho \times g}\\h=\frac{54 \times 10^3}{920 \times 9.8}\\h=5.98m[/tex]
The original height of column is 5.98m
