Answer:
E. You should accept the $200,000 because the payments are only worth $195,413 to you today
Explanation:
We solve for the presnet value of an annuity of 20 year of $1400 at 0.5% discount rate
[tex]C \times \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = PV\\[/tex]
C 1,400.00
time 240 (20 years x 12 month per year)
rate 0.005 (6% / 12 monhts = 0.5% = 0.5/100 = 0.005)
[tex]1400 \times \frac{1-(1+0.005)^{-240} }{0.005} = PV\\[/tex]
PV $195,413.0804