A block of mass 14.9 kg is pulled to the right by an applied force of 39.4 N. If it moves with constant velocity, how much friction must be present?

Respuesta :

The frictional force is 39.4 N

Explanation:

We can solve this problem by applying Newton's 2nd law of motion: in fact, the net force acting on the block is equal to the product between its mass and its acceleration. So we can write

[tex]\sum F = ma[/tex]

where

[tex]\sum F[/tex] is the net force

m is the mass

a is the acceleration

Here we know that the box is moving with constant velocity, so its acceleration is zero:

[tex]a=0[/tex]

This means that the net force is also zero:

[tex]\sum F=0[/tex]

The net force on the block is given by the applied force, forward, and the frictional force, backward:

[tex]\sum F = F_a-F_f=0[/tex]

where

[tex]F_a=39.4 N[/tex] is the applied force

[tex]F_f[/tex] is the frictional force

Therefore, solving for [tex]F_f[/tex],

[tex]F_f=F_a=39.4 N[/tex]

Learn more about friction:

brainly.com/question/6217246

brainly.com/question/5884009

brainly.com/question/3017271

brainly.com/question/2235246

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico