Answer:
weight of astronaut [tex]F_2 = 113.38 lb[/tex]
Explanation:
Given data:
astronaut weight is = 125 lbs
distance of shuttle from surface of earth is 200 mils
we know that [tex]F = G \frac{m_1 m_2}{r^2}[/tex]
where G, m_1, m_2 are constant value, so we have
[tex]\frac{F_1}{F_2} = \frac{r_2^2}{r_1^2}[/tex]
radius of earth is 4000 miles
where r_2 = 4000 + 200 = 4200 miles
[tex]\frac{125}{F_2} = \frac{4200^2}{4000^2}[/tex]
[tex]F_2 = 113.38 lb[/tex]