A technical machinist is asked to build a cubical steel tank that will hold 230L of water.Calculate in meters the smallest possible inside length of the tank. Round your answer to the nearest 0.001m.

Respuesta :

Answer:

0.613 meters is the smallest possible inside length of the tank.

Explanation:

Length of the cubical steel tank =- l

Volume of the cube = [tex]l^3[/tex]

Volume of cubical steel tank = [tex]230 L = 230\times 0.001 m^3[/tex]

[tex]1 L = 0.001 m^3[/tex]

[tex]V=l^3[/tex]

[tex]230\times 0.001 m^3=l^3[/tex]

Solving of l :

[tex]l=0.6127 m\approx 0.613 m[/tex]

0.613 meters is the smallest possible inside length of the tank.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico