Respuesta :
Answer:
Half life is given by
t1/2 = 136.3s
Explanation:
Peaction Half-life:
The Half-life of a reaction is the time it takes for the reactant concentration to drop to half its original concentration.
For a second order reaction
the time it takes is given by
t1/2 = 1/(k×[A]○
Where k = rate constant and
[A]○ = initial concentration
Therefore
k = 7.53×109 M–1s–1 at a
[ClO]○ its initial concentration = 1.81×10-8 M.
t1/2 = 1/(7.53×109 × 1.81×10-8 )
t1/2 = 136.3 s
The Half life of ClO is 136.3 s.
Half-life for second order reaction:
The Half-life of a reaction is the time it takes for the reactant concentration to drop to half its original concentration.
For a second order reaction, it is given by:
[tex]t_{1/2} = 1/(k*[A]_0)[/tex]
where
k = rate constant and
[A]₀ = initial concentration
Given:
k = [tex]7.53*10^9[/tex] [tex]M^{-1}s^{-1}[/tex]
[ClO]₀ its initial concentration = [tex]1.81*10^{-8} M[/tex]
[tex]t_{1/2} = 1/(7.53*10^9 * 1.81*10^{-8} )\\\\t_{1/2} = 136.3 s[/tex]
Thus, half life of ClO is [tex]t_{1/2} = 136.3s[/tex].
Find more information about Half life here:
brainly.com/question/25750315