Answer:
1.82 L
Explanation:
We are given the following information;
We are required to determine the new volume;
From Charles's law;
[tex]\frac{V_1}{T_1}=\frac{V_2}{T_2}[/tex]
Where, [tex]V_1 and V_2[/tex] are initial and new volume respectively, while [tex]T_1 and T_2[/tex] are initial and new temperatures respectively;
[tex]T_1= 333 K[/tex]
[tex]T_2=303K[/tex]
[tex]V_1 =2.0L[/tex]
Rearranging the formula;
[tex]V_2=\frac{V_1T_2}{T_1}[/tex]
[tex]= \frac{(2.0L)(303K)}{333K} \\=1.820 L[/tex]
Therefore, the new volume that would be occupied by the gas is 1.82 L