Distance covered along the slope is 48 m
Explanation:
A uniform motion is a motion in which the velocity is constant. The distance covered by an object during a uniform motion is given by
[tex]d=vt[/tex]
where
v is the velocity
t is the time
Here we have:
v = 0.8 m/s (velocity)
t = 1 min = 60 s
Therefore, the distance covered along the slope is:
[tex]d=(0.8)(60)=48 m[/tex]
Learn more about velocity and distance:
brainly.com/question/3969582
#LearnwithBrainly