Explanation:
Given that,
The optical power of the equivalent single lens is 45.4 diopters.
(a) The relationship between the focal length and the focal length is given by:
[tex]f=\dfrac{1}{P}[/tex]
[tex]f=\dfrac{1}{45.4}[/tex]
f = 0.022 m
or
f = 2.2 cm
(b) We need to find how far in front of the retina is this "equivalent lens" located. It is given by using lens formula as :
[tex]\dfrac{1}{v}-\dfrac{1}{u}=\dfrac{1}{f}[/tex]
Here, u = infinity
[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{2.2}[/tex]
v = 2.2 cm
So, at 2.2 cm in front of the retina is this "equivalent lens" located.
Hence, this is the required solution.