Answer:
Energy will be equal to [tex]6.6\times 10^{-27}J[/tex]
Frequency will be equal to [tex]12\times 10^8Hz[/tex]
Explanation:
We have given frequency of the radar f = 10 GHz [tex]=10\times 10^6Hz[/tex]
Speed of light [tex]c=3\times 10^8m/sec[/tex]
Plank's constant [tex]h=6.6\times 10^{-34}js[/tex]
So energy [tex]E=h\nu[/tex],here h is plank's constant and [tex]\nu[/tex] is frequency
So energy [tex]E=6.6\times 10^{-34}\times 10^{7}=6.6\times 10^{-27}J[/tex]
In second case we have given wavelength = 25 cm = 0.25 m
Wavelength is equal to [tex]\lambda =\frac{c}{f}[/tex]
So [tex]f=\frac{c}{\lambda }=\frac{3\times 10^8}{0.25}=12\times 10^8Hz[/tex]
So frequency will be equal to [tex]12\times 10^8Hz[/tex]