Answer:
$284,000
Explanation:
Given that,
Net cash provided by operating activities = $147,000
Net cash used by investing activities = $122,000
Net cash provided by financing activities = $15,000
Total net increase in cash:
= Net cash provided by operating activities + Net cash used by investing activities + Net cash provided by financing activities
= $147,000 + $122,000 + $15,000
= $284,000