Answer:
[tex]t_{slow} = 3.33\ s[/tex]
Explanation:
given,
stone 1 velocity,u' = v
stone 2 velocity, u = 3 v
time of the faster stone = 10 s
time of the slower stone = ?
using equation of motion
[tex]s = ut + \dfrac{1}{2}gt^2_{fast}[/tex]
displacement , s = 0
[tex]0 = ut - \dfrac{1}{2}gt_{fast}^2[/tex]
[tex]t_{fast} = \dfrac{2u}{g}[/tex].........(1)
[tex]t_{fast} = 3 \dfrac{2v}{g}[/tex]
[tex]\dfrac{t_{fast}}{3} =\dfrac{2v}{g}[/tex].......(2)
time taken by the slower ball
[tex]t_{slow} = \dfrac{2u'}{g}[/tex]
[tex]t_{slow} = \dfrac{2v}{g}[/tex]
from equation (2)
[tex]t_{slow} = \dfrac{t_{fast}}{3}[/tex]
[tex]t_{slow} = \dfrac{10}{3}[/tex]
[tex]t_{slow} = 3.33\ s[/tex]
time taken by the slower stone is equal to 3.33 s