Respuesta :
Answer:
E(X) = $1.92
Step-by-step explanation:
The machine is producing 2 items each day and each item can be good (G), mediocre (M) or bad (B). The probability of producing these products is given as:
P(G) = 0.4
P(M) = 0.2
P(B) = 0.4
The sample space (quality of each of the two items) for the experiment can be written as:
GG, GM, GB, MG, MM, MB, BG, BM, BB
To calculate the probability of each of the sample points mentioned above, simply multiply the probability of each product type.
P(GG) = P(G) x P(G) = 0.4 x 0.4 = 0.16
P(GM) = P(G) x P(M) = 0.4 x 0.2 = 0.08
P(GB) = P(G) x P(B) = 0.4 x 0.4 = 0.16
P(MG) = 0.2 x 0.4 = 0.08
P(MM) = 0.2 x 0.2 = 0.04
P(MB) = 0.2 x 0.4 = 0.08
P(BG) = 0.4 x 0.4 = 0.16
P(BM) = 0.4 x 0.2 = 0.08
P(BB) = 0.4 x 0.4 = 0.16
A good items returns a profit of $2
A mediocre item returns a profit of $1
A bad item returns a profit of $0
To calculate profit for each sample point:
Sample point Profit($)
GG 2+2 =4
GM 2+1=3
GB 2+0=2
MG 1+2=3
MM 1+1=2
MB 1+0=1
BG 0+2=2
BM 0+1=1
BB 0+0=0
Total profit of the day can be calculated by multiplying the probability of each sample point with its profit for the day.
E(X) = P(X).X
Total Profit = (0.16)(4) + (0.08)(3) + (0.16)(2) + (0.08)(3) + (0.04)(2) + (0.08)(1) + (0.16)(2) + (0.08)(1) + (0.16)(0)
= 0.64 + 0.24 + 0.32 + 0.24 + 0.08 + 0.32 + 0.08 + 0
Expected Value of Total Profit E(X) = $1.92