A golfer uses a club to hit a 60.8g golf ball resting on an elevated tee, so that the golf ball leaves the tee at a horizontal speed of 32.4m/s. What is the impulse on the golf ball?

Respuesta :

Answer:

impulse will be equal to 1.969 N-s

Explanation:

We have given mass of the golf ball m = 60.8 gram = 0.0608 kg

Horizontal speed of the ball is v = 32.4 m/sec

We have to find the impulse of the golf ball

We know that impulse is equal to momentum of the object

So we have to find the momentum of the object

Momentum of the object is equal to product of mass of the object and speed of the object

So [tex]P=mv=0.0608\times 32.4=1.969kgm/sec[/tex]

As momentum is equal to impulse so impulse will be equal to 1.969 N-s

ACCESS MORE
EDU ACCESS