PLEASE NEED THIS QUICKLY
I'LL MARK YOU BRAINLIEST IF YOU GET IT CORRECTLY
Calculate the potential energy stored in a 10 kg block, 5 meters above the ground.
A. 490 J
B. 50 J
C. 490 N
D. 50 N

Respuesta :

The potential energy of the block is A) 490 J

Explanation:

The potential energy of an object is the energy possessed by the object due to its position in the gravitational field.

It is calculated as follows:

[tex]PE=mgh[/tex]

where

m is the mass of the object

g is the acceleration due to gravity

h is the height of the object above the ground

For the block in this problem, we have:

m = 10 kg

[tex]g=9.8 m/s^2[/tex]

h = 5 m

Therefore, its potential energy is:

[tex]PE=(10)(9.8)(5)=490 J[/tex]

Learn more about potential energy:

brainly.com/question/1198647

brainly.com/question/10770261

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico