contestada

Whiteside Corporation issues $500,000 of 9% bonds, due in 10 years, with interest payable semiannually. At the time of issue, the market rate for such bonds is 10%. Compute the issue price of the bonds.

Issue price of the bonds $

Respuesta :

Answer:

The issue price of the bonds is $ 473,171 .

Explanation:

The value of bond or issue price can be calculated by discounting all future cash flow using effective rate of retun. Detail calculations are given below.

Future Value = Redemption present value (RPV) + Present value of interest   (PVI)

RPV = 500,000 (1+10%)^-10 = $ 192,772 -A

PVI = 22,500 * Annuity factor  =$280,400-B

Future Value = A + B = $ 473,171

Annuity factor = (1- (1+i%)^-n)/i% = (1- (1+10%/2)^-20)/(10%/2) = 12.4622

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico